Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

PYSKOWICE POSZYBOWAŁY. REKORDOWY AWANS MIASTA W RANKINGU ZAMOŻNOŚCI SAMORZĄDÓW

2020-08-04

Miło nam poinformować, że nasze miasto osiągnęło historyczny wynik w dorocznym rankingu „Bogactwo samorządów” pisma „Wspólnota”.  W porównaniu z edycją poprzednią Pyskowice przesunęły się aż o 71 pozycji! Rekordowy awans i 143 miejsce wśród 607. mniejszych miast zapewniły dochody w wysokości 3595,43 zł (w przeliczeniu na mieszkańca).

PYSKOWICE POSZYBOWAŁY. REKORDOWY AWANS MIASTA W RANKINGU ZAMOŻNOŚCI SAMORZĄDÓW

Zestawienie „Wspólnoty” stanowi barometr kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Raport powstaje w opracowaniu pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej. Autorzy podobnie jak rok temu przy obliczaniu wskaźnika dochodów pominęli wpływy z dotacji celowych, skupiając się na dochodach własnych i otrzymywanych przez JST subwencjach. Jak wcześniej wpływy budżetowe zostały skorygowane na dwa sposoby – odjęto składki na subwencją równoważącą (tzw. podatek janosikowy) oraz dodano do faktycznie zebranych dochodów skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.


W kategorii mniejszych ośrodków miejskich Pyskowice z wynikiem 3595,43 zł zajęły 143 lokatę w Polsce i 14 na Śląsku! Wśród sąsiadów z regionu wyprzedziliśmy m.in. Czechowice – Dziedzice, Toszek, Pilicę. Pierwszą trójkę tworzą natomiast nadmorskie, zamożne kurorty - Krynica Morska (19531,45 zł na mieszkańca), Mielno (8844,40 zł) oraz Dziwnów  (8127,09 zł).


Zwycięzcami pozostałych kategorii (województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie, miasta powiatowe, gminy wiejskie) zostali odpowiednio: województwo mazowieckie, Warszawa, Sopot, powiat człuchowski, Polkowice i Kleszczów.


Wywindowanie naszego miasta z 214 pozycji w poprzednim rankingu do pierwszej 150. wynika przede wszystkim z  prorozwojowej polityki samorządu ostatnich lat, umiejętnie wspomaganej środkami unijnymi. Pyskowice uruchomiły pakiet inwestycji na miarę miast większych od siebie. Odnowiono wszystkie najważniejsze miejsca publiczne, jak szkoły, przedszkola, ratusz, siedzibę urzędu miejskiego. Powstały place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu i inne miejsca rekreacji. W miejsce zaniedbanego placu pojawiło się nowoczesne centrum przesiadkowe. Wkrótce nie do poznania zmieni się odzyskany przez miasto dawny dworzec kolejowy. Przybyło miejsc parkingowych, w trakcie realizacji jest nowa ulica Lokalna. Miasto staje się też coraz bardziej ekologiczne i zielone – nowym blaskiem świeci skwer Flörsheim nad Menem, wizytówką miasta stał się zrewaloryzowany  park miejski, jest realna szansa na uruchomienie szybkiego pociągu z Pyskowic do Gliwic.


- Wyniki w rankingach nie biorą z niczego. Od początku, konsekwentnie, jako samorząd nowej kadencji stawiamy na inwestycje i projekty współfinansowane z środków zewnętrznych. To przynosi efekty. Pyskowice zostały bowiem docenione nie tylko w zestawieniu „Wspólnoty”. Miasto zajęło wysokie, 19 miejsce w Polsce i 5. na Śląsku w prestiżowym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2019 r. w kategorii gmin miejskich – podkreśla burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę