Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Wybory prezydenckie 2020
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

PYSKOWICE W CZOŁÓWCE FINANSOWEJ SAMORZĄDÓW

2020-06-25

Miło nam poinformować, że Pyskowice awansowały do czołówki miast ze względu na kondycję ekonomiczną i inwestycje. Nasze miasto zajęło wysokie, 19 miejsce w Polsce i 5. na Śląsku w prestiżowym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2019 r. w kategorii gmin miejskich. Na tak dobry wynik składa się przemyślana polityka samorządu, jak również przedsiębiorczość mieszkańców.

PYSKOWICE W CZOŁÓWCE FINANSOWEJ SAMORZĄDÓW

Opracowany po raz trzeci ranking to jedyne zestawienie w kraju, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Pracujący na zlecenie Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, znanej m.in. z organizacji dorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przebadali prawie 2 800 gmin, miast i powiatów.

 

Zestawienie opiera się na siedmiu kryteriach. Są to: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, stosunek  nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

 

W świetle tych wskaźników nasze miasto wypada znakomicie. Stan finansów i poziom inwestycji stawiają Pyskowice wśród  pierwszej dwudziestki gmin miejskich na ogólną liczbę 235. A w regionie daliśmy się wyprzedzić w ubiegłym roku tylko czterem samorządom!

 

Jest nam bardzo miło, że Pyskowice znalazły się wśród liderów rankingu. To zaszczyt, ale jednocześnie zobowiązanie. Tak wysoka pozycja jest potwierdzeniem słuszności obranej drogi. Procentuje  konsekwentna polityka finansowa, znaczący udział środków zewnętrznych, w tym europejskich.

 

Wysoka lokata w rankingu przekłada się na prestiż Pyskowic. Burmistrz naszego miasta znalazł się wśród liderów – samorządowców, których warto słuchać. Jego opinię wyróżniono umieszczeniem wśród komentujących wyniki rankingu. W tym znamienitym gronie znaleźli się m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, starosta wrocławski Roman Potocki. 

- Bogactwo samorządu tworzą jego mieszkańcy, ich pracowitość, gospodarność, innowacyjność. Mamy kreatywnych, twórczych ludzi. Naszą rolą jest stworzenie im odpowiednich warunków i umiejętne wspieranie. To przynosi efekty. W ciągu ostatnich pięciu lat dochody budżetu zwiększyły się do ponad 110 mln zł, czyli aż o ponad połowę – podkreśla burmistrz Adam Wójcik.

 

Ostatnie lata to bezprecedensowy okres rozwoju naszego miasta. Wysoki poziom inwestycji udało się osiągnąć przy utrzymaniu równowagi finansów. Cieszy nas, że sukcesy samorządu Pyskowic dostrzegają inni, również na arenie ogólnopolskiej.

 

Nagrody dla zwycięzców zestawienia zostaną wręczone na uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

 

Wyniki rankingu dostępne są tutaj.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę