Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

PYSKOWICE Z PROGRAMEM DOPŁAT DO IN VITRO?

2020-09-25

Samorząd Pyskowic rozpoczął prace nad przygotowaniem programu dofinansowania przez miasto kosztów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Podjęta na ostatniej sesji Rady Miejskich decyzja w tej sprawie to spełnienie petycji mieszkańca.

PYSKOWICE Z PROGRAMEM DOPŁAT DO IN VITRO?

Wnioskodawcy uchwały, radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, w uzasadnieniu wskazują, że z dofinansowania do in vitro potencjalnie mogłoby skorzystać w Pyskowicach ok. 6 par. Z braku możliwości dostępu do zastrzeżonych, wrażliwych danych medycznych wyliczenie opiera się na badaniach statystycznych.  Według różnych źródeł kłopoty z płodnością ma 10-15 proc. populacji w krajach uprzemysłowionych. Wielkość populacji polskiej dotkniętej tym problemem szacuje się więc na ok. 1,2 – 1,3 mln par.  Statystyki mówią też, iż do leczenia metodami IVF/ICSI kwalifikuje się 2 proc. par. Potencjalne zainteresowanie w Pyskowicach dofinansowaniem do leczenia szacuje się na wspomnianą wyżej liczbę.  


Bezpośrednim powodem uchwały jest petycja mieszkańca, która wpłynęła do Rady Miejskiej 13 lipca br.  Dotyczyła rozpoczęcia czynności zmierzających do opracowania i uchwalenia programu "Dofinansowanie przez Miasto Pyskowice, kosztów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego ". Przyjęcie uchwały w tej sprawnie otwiera możliwość dalszych prac, ale do przyjęcia programu daleko.


W Urzędzie Miejskim w Pyskowicach dotychczas nie były prowadzone analizy pod kątem ewentualnego  wdrożenia programu polityki zdrowotnej poświęconego leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Należy mieć na uwadze, iż opracowanie tego rodzaju programu wymaga specjalistycznej wiedzy. W związku z tym w toku dalszego procedowania konieczna będzie konsultacja eksperta w tej dziedzinie medycyny, której szacunkowy koszt opiewa na kilka tysięcy złotych. Należy więc też zaznaczyć, że zgodnie z przepisami warunkiem wdrożenia programu, o którym mowa, jest pozytywna opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.

Koszt jednej procedury zapłodnienia in vitro wynosi średnio od 5 000 zł do 12 000 zł w zależności od ośrodka.

Logotypy: Fundusze Europejskie - Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Śląskie, Unia Europejska - Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne
Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę