Pyskowice zatańczyły przeciw przemocy wobec kobiet

2021-02-15

One Billion Rising to ogólnoświatowa akcja przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W tym dniu zjednoczone w proteście panie tańczą, by powiedzieć „nie” agresji wobec słabszej płci i milczącej akceptacji tego zjawiska. W tym roku zatańczyło 30 miast z Polski, w tym – Pyskowice.

Ulotka z trzema postaciami kobiet z uniesionymi rękami. Ta po prawej trzyma transparent z napisem Bunt miliarda. Obok hasło ulotki - Pyskowice tańczą przeciw przemocy

14 lutego br. nasze miasto przyłączyło się wydarzenia, które po raz pierwszy miało miejsce w Walentynki 2013r.  Choć był to debiut Pyskowic, akcja spotkała się z dużym odzewem.

W ostatnią niedzielę zatańczyło, aby nagłośnić problem gwałtów na kobietach, aż blisko 80 mieszkanek Pyskowic. Wśród nich przedstawicielki miejskich instytucji (Urzędu Miejskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodku Kultury i Sportu, Rady Miejskiej, przedszkoli numer 4 i 5), zespołu dziewczęcego Paradox, joginek z Pyskowic, Stowarzyszenia Ludzie Miasta, wreszcie  żeńskiej części grupy Night Runners.  

Akcję na terenie Pyskowic zainicjowała Katarzyna Szota - Eksner, a koordynacji podjął się MOKiS.

Tutaj link do filmu dokumentującego akcję na naszym kanale you tube. Zachęcamy do jego udostępniania.