Pyskowiczanie biją rekordy. 21 dawców i 9,5 litrów krwi!

2021-02-20

W czwartek, 18 lutego, mieszkańcy naszego miasta mogli oddawać krew w mobilnym punkcie na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Zgłosiło się aż 37 dawców, ale rygorystyczne warunki spełniło 21 osób. W sumie oddali aż blisko 9,5 litrów tego życiodajnego płynu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic (RCKiK), organizator akcji, podkreśla, że w dobie koronawirusa to znakomity wynik.

 

Mobilny punkt krwiodawstwa na dziedzińcu MOKiS. Przed nim kolejka chętnych do oddania krwi

Oddając jedną jednostkę krwi, ratujemy życie aż trzech osób. Pyskowiczanie, oddając 21 takich jednostek (dokładnie 9,45 l), pomogli więc ocalić od śmierci aż 63 chorych!

Covid-19 zmienia nasze nawyki, ustanawia na nowo priorytety. Krew potrzebna jest jednak każdego dnia i nie zmieni tego epidemia. Wprawdzie planowane zabiegi są odwoływane to jednak pacjenci w nadzwyczajnych sytuacjach - po wypadkach, przeszczepach, w trakcie leczenia chorób nowotworowych - nie mogą czekać. Częściowo wróciły również planowe zabiegi, co pociąga dalszy wzrost zapotrzebowania na krew i jej składniki.
Każdy dawca otrzymał od samorządu Pyskowic drobny upominek za zaangażowanie, pomoc potrzebującym i okazane wielkiego serca. Ale największym podziękowaniem będzie wdzięczność osób, którym oddana krew uratuje życie.

Dlatego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic składamy podziękowania mieszkańcom Pyskowic, którzy w tym trudnym czasie gotowi byli podzielić się tym, co najcenniejsze.