REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA

2015-07-21

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to program Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dzięki któremu obywatele informowani są za pośrednictwem internetu, telewizji oraz smartfonów m.in. o nawałnicach, powodziach czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać życiu lub zdrowiu. RSO to usługa powiadamiania o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Jak to działa?

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

 

Ostrzeżenie pojawia się:

- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich

- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)

- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

 

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

 

W komórce

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

 

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

- Poradnik obywatela;

- Alarmowanie i ostrzeganie;

- Ewakuacja;

- Pożary;

- Powodzie i podtopienia;

- Skażenia, epidemie, zatrucia;

- Pogodowe zjawiska ekstremalne;

- Terror;

- Bezpieczny wypoczynek;

- Upały;

- Zagrożenia naturalne i techniczne.

 

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

 

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

 

Szczegółowe informacje o RSO oraz przydatne linki dostępne są na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.katowice.uw.gov.pl