Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

REKULTYWACJA SKŁADOWISKA NA OSTATNIEJ PROSTEJ. JEST JUŻ WYKONAWCA KOŃCOWYCH PRAC

2020-05-19

Prace związane z rekultywacją składowiska w Zaolszanach są już na ostatniej prostej. Informujemy, że rozstrzygnięto przetarg na końcowe roboty związane z wykonaniem ogrodzenia i nasadzeniami w pasie izolacyjnym. Wykonawcą prac na kwotę 235 tys. zł została Firma Usługowo - Handlowa ITC Angelika Jabłońska z Baruchowa. Po zakończeniu robót obiekt będzie przygotowany na ostateczne zamknięcie.

REKULTYWACJA SKŁADOWISKA NA OSTATNIEJ PROSTEJ. JEST JUŻ WYKONAWCA KOŃCOWYCH PRAC

Proces likwidacji zaplanowano do końca br. Wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany.  Daleko zaawansowana jest już rekultywacja ostatniej, czwartej, w  kolejności z wygaszonych kwater, a właśnie rozpoczynają się prace porządkowo – wykończeniowe.


Na zakończenie pozostawiono wybudowanie ogrodzenia wokół obiektu oraz nasadzenia w jego otulinie. W ramach przywracania obszaru po składowisku przyrodzie pojawi się blisko 290 drzew oraz 300 krzewów. Pagórek kwatery przykryje trawa, powstanie zagajnik złożony z bzów, akacji, brzóz, klonów i sosen w uzupełnieniu niskopiennej roślinności (czeremchy i tawuły).


O kontrakt na prace wykończeniowe ubiegało się siedem firm. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło przedsiębiorstwo ITC z Baruchowa i to z nim miasto podpisało umowę.  Zgodnie z jej warunkami ogrodzenie powinno być gotowe do 14 sierpnia.


Można już ocenić całkowity koszt rekultywacji. Zrealizowane dotąd i zaplanowane w ostatnim etapie prace pochłoną 13,18 mln zł. Całość środków pochodzi z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic.


Samorząd Pyskowic zadbał, by proces zamknięcia i rekultywacji składowiska przebiegał pod kontrolą. Działania w tym względzie monitoruje i nadzoruje powołana do tego celu miejska spółka. Pozwala to zagwarantować, że byłe składowisko nie będzie zagrożeniem dla środowiska i mieszkańców Pyskowic.


Jednocześnie przed nami proces porekultywacyjny i konieczność przeniesienia obowiązków związanych z zabezpieczeniem obiektu, monitorowaniem gazów i poziomu odcieków w zbiorniku na gminę. Miasto planuje powierzyć to zadanie spółce gminnej. Szacowane roczne koszty  zabezpieczenia obiektu i właściwego nadzoru kształtują się na poziomie 200-400 tys. zł.


Z myślą o złagodzeniu obciążenia finansowego z tego tytułu dla miasta od jakiegoś czasu trwają prace nad zagospodarowaniem terenu po składowisku pod kątem odnawialnych źródeł  energii. To pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania obiektu we właściwym i bezpiecznym stanie.

Więcej na temat rekultywacji składowiska w zakładce WAŻNE TEMATY.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę