Program obchodów roku ks. Johannesa Chrząszcza

WYDARZYŁO SIĘ

 

  • WYSTAWA W WILLI CARO

20 kwietnia w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) odbył się wernisaż wystawy pt. "Ks. dr Johannes Chrząszcz - górnośląski kapłan i historyk". Wystawa dostępna jest dla publiczności do 26 sierpnia 2018 r. Kuratorzy wystawy: Anna Kulczyk (Muzeum w Gliwicach), Bogusław Małusecki (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Gliwicach). Prezentowane na wystawie zabytki i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Muzeum w Gliwicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach, parafii św. Mikołaja w Pyskowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Opolu, zbiorów prywatnych Macieja Mazura.

Organizator: Muzeum w Gliwicach.

 

  • SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE

12 grudnia 2017 r. w pyskowickim Ratuszu odbyło się spotkanie podsumowujące „Rok obchodów księdza dra Johannesa Chrząszcza w Pyskowicach" – wieloletniego proboszcza parafii św. Mikołaja w Pyskowicach, jednego z najbardziej zasłużonych pyskowiczan, który wspierał mieszkańców, zwłaszcza tych ubogich i działał na rzecz budowy szkoły powszechnej. Prezentację na temat życia i działalności ks. dra Johannesa Chrząszcza przygotował oraz przedstawił Maciej Mazur. Podczas spotkania został zaprezentowany również album pt. „Ksiądz dr Johannes Chrząszcz – życie, działalność i twórczość wieloletniego proboszcza parafii św. Mikołaja w Pyskowicach".

 

FOTORELACJA:

  • WYSTAWA PLENEROWA

Do 26 kwietnia 2017 r. można było obejrzeć wystawę plenerową pt. „Postać i działalność ks. dr Johannesa Chrząszcza", która ustawiona była na pyskowickim rynku. Wystawa została przygotowana przy współpracy z Muzeum w Gliwicach oraz Archiwum Państwowym w Katowicach, Oddział w Gliwicach.

  • INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU KSIĘDZA CHRZĄSZCZA

3 marca w pyskowickim Centrum Wystawienniczym, a 4 marca w gliwickiej Willi Caro rozpoczęły się obchody roku ks. dr Johannesa Chrząszcza. Prelekcje na temat życia i twórczości ks. Chrząszcza zaprezentowali: ks. dr Piotr Górecki oraz Maciej Mazur. Dodatkowo w Centrum Wystawienniczym w pyskowickim Ratuszu otwarto wystawę historyczną pt. „Ks. Johannes Chrząszcz – górnośląski pielgrzym i pyskowicki duszpasterz", którą można było zwiedzać do 4 maja 2017 r.

 

FOTORELACJA: