Rozwój ogrodnictwa rodzinnego. Czekają pieniądze dla działkowców

2022-06-06

Mamy dobrą wiadomość dla działkowców. Właśnie ruszył nabór wniosków o dotacje na rozwój ogródków. Co trzeba wiedzieć, żeby otrzymać pieniądze?

Ogródek działkowy. Na piewszym planie betonowa alejka między grządkami, a na niej taczka.

Obecnie z ogródków działkowych korzysta 4 mln Polaków. Rządowi zależy, żeby utrzymać zielone tereny, z których mogą korzystać ludzie i zwierzęta. Środki na ich rozwój ogrodów pochodzą z Funduszy Europejskich. W sumie do rozdania jest 47 mln zł, a działkowcy mogą otrzymać jednorazowo od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

O pomoc w ramach projektu "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" mogą się ubiegać jedynie stowarzyszenia działające w formie rodzinnych ogrodów działkowych, nie indywidualni działkowicze.

Konkursy o przydział grantów prowadzą oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku Pyskowic jest to oddział w Częstochowie, przy ul. Sobieskiego 7, kod pocztowy 42-200. Wnioski należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty do 30 czerwca. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie oddziału, tel. 34 378 28 00.

Za pieniądze z grantu działkowcy będą mogli np. przygotować instalację do zwiększania retencji wody, zbudować budki lęgowe dla patków czy kupić narzędzia niezbędne do prac działkowych.