Ruszyły mobilne punkty szczepień dla obłożnie chorych. Do pyskowiczan dotrą z Gliwic

2021-03-02

Śląski NFZ uruchomił mobilne punkty szczepień przeciw COVID-19. To nieoceniona pomoc dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Najbliższy Pyskowicom punkt wyjazdowy działa w Gliwicach. Ale uwaga - na wizytę można się umówić tylko poprzez swoją przychodnię.

Jak informuje NFZ mobilne zespoły uzupełnią siatkę zespołów z punktów populacyjnych. W założeniu bowiem każdy z punktów populacyjnych Narodowego Programu Szczepień miał zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. Wiadomo już jednak, jak to wygląda w praktyce.

Mobilne punkty szczepień dotrą do seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych. W województwie śląskim działa obecnie 8 takich punktów. Właściwy dla naszego miasta jest w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Można już telefonicznie zgłaszać osoby, które same nie mogą dojechać na szczepienia. Jednak aby skorzystać ze szczepienia w domu, należy zadzwonić do swojej poradni, a nie do punktu wyjazdowego. To lekarz rodzinny lub pielęgniarka mają stwierdzić, czy dana osoba jest tzw. pacjentem leżącym i ewentualnie wypisać skierowanie. Następnie dane pacjenta przychodnia przekaże punktowi mobilnemu, który skontaktuje się z chorym, żeby umówić termin szczepienia w domu.

Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Za wyjazd mobilnego zespołu płaci NFZ.

Jednocześnie przypominamy, że pacjenci, którzy mogą dotrzeć do punktu szczepień, lecz wymagają transportu na szczepienia i z powrotem do domu, mogą skorzystać z dowozu zapewnionego przez samorząd Pyskowic. Ośrodek Pomocy Społecznej utworzył specjalną infolinię: 507 942 337, czynną w godz. 08.00-16.00 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), pod którą można umówić transport.