Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Wybory samorządowe 2018

 

21 października br. w wyborach samorządowych w Pyskowicach wzięło udział prawie 7 tys. mieszkańców co dało 49% frekwencję!
W głosowaniu na Burmistrza Miasta najwięcej głosów zdobył Adam Wójcik (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ADAMA WÓJCIKA „SKUTECZNIE DLA PYSKOWIC") otrzymując 4 632 głosy, czyli 67,72 % wszystkich oddanych głosów, wygrywając wybory w I turze.

Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj.

 

 

W najbliższą niedzielę 21 października, od godz. 7.00 do 21.00, pyskowiczanie wybiorą burmistrza miasta, miejskich radnych, radnych do Powiatu oraz radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Wybrane osoby od tego roku przez 5 kolejnych lat będą podejmować najważniejsze decyzje dotyczące Pyskowic.

Sprawdź listy!

O fotel burmistrza miasta ubiega się 5 kandydatów – ich listę można znaleźć tutaj.
15 radnych Rady Miasta Pyskowice nowej kadencji wybierzemy spośród następujących osób.
Podczas niedzielnego głosowania wskażemy też przyszłych radnych do Powiatu Gliwickiego (lista kandydatów na radnych do Powiatu) oraz do do Sejmiku Województwa Śląskiego (lista kandydatów na radnych do Sejmiku). Przypomnijmy, że w gremium tym zasiądzie łącznie 45 osób z całego województwa.

Gdzie głosować?

Po adresem www.pyskowice.pl/wybory znajdziemy listę obwodowych komisji wyborczych w mieście – czyli miejsc, w których 21 października będziemy oddawać głos – oraz alfabetyczny spis ulic wraz z przyporządkowanymi im numerami obwodów głosowania. Wystarczy znaleźć swoją ulicę, zapamiętać przypisany jej numer obwodowej komisji wyborczej i sprawdzić jej adres.

Startujemy od 7.00. O czym pamiętać?

W wyborach na Burmistrza Miasta  będzie można głosować tylko na jednego kandydata, stawiając  znak „X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kartki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok wybranego nazwiska.

W wyborach do Rady Miejskiej będzie
będzie można głosować tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kartki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok wybranego nazwiska.

W Wyborach do Powiatu oraz Sejmiku Województwa Śląskiego będzie można głosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kartki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.


Niepostawienie znaku „X" w żadnej kratce lub zagłosowanie na kandydatów z kilku list spowoduje nieważność głosu.

Nadchodzące wybory samorządowe będą pod wieloma względami inne od tych, które odbyły się cztery lata temu.
Głosowanie odbędzie się w oparciu o zmieniony pod koniec ubiegłego roku kodeks wyborczy. Nowością będą m.in. dwie obwodowe komisje wyborcze. Jedna odpowiada za przeprowadzenie głosowania, druga za ustalenie wyników.
Nadzór nad wyborami sprawować będzie nowo powołana, podległa rządowi administracja wyborcza – specjalny korpus tzw. urzędników wyborczych. To oni są odpowiedzialni za prawidłowy przebieg wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie do nich kart do głosowania.

Rejestr wyborców - plakat

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz! Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

 

Co należy zrobić:

  • Złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz,
  • Sprawdzić już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców,

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.pkw.gov.pl.

 

Informacja (wideo) Państwowej Komisji Wyborczej, dotycząca rejestru wyborców - sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

WERSJA W JĘZYKU MIGOWYM

 

 

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę