ŚKUP odchodzi do przeszłości. Od października nowy system płatności za przejazd autobusem

2023-09-14

28 września pożegnamy system ŚKUP – informuje Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia. Znajdujące się w nim dane zostaną przeniesione do systemu Transport GZM. W związku z tym stopniowo wyłączane będą kolejne funkcjonalności w ŚKUP. 

Element ozdobny ze zdjęciem starej karty ŚKUP i ekranami smartfonów z nową aplikacją

Jak podkreślają przedstawiciele GZM przez cały czas pasażerowie będą mogli dokonywać wszystkich transakcji w nowym systemie – w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM. Nowe karty będą dostępne od 1 października w kioskach, automatach biletowych na przystankach i w Punktach Obsługi Pasażera. Karty ŚKUP również pozostaną w tym czasie w użyciu, z wyłączeniem sytuacji wymienionych niżej.

Zamawianie nowych kart ŚKUP

13 września wyłączona zostaje możliwość składania wniosków w Portalu Klienta i zamawiania nowych kart ŚKUP z wysyłką na adres, a 22 września – zamawianie ich w Punktach Obsługi Pasażera i automatach biletowych.

Jeśli data ważności karty mija we wrześniu – możesz jej używać do końca miesiąca. Wydane wcześniej karty z dłuższym terminem zachowują ważność i mogą być używane jako identyfikator konta w nowym systemie.

Ograniczenia w dostępie do e-portmonetki

Od 22 września do 1 października w systemie ŚKUP wstrzymana zostanie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w e-portmonetce. Jeśli planujemy zapłacić tymi środkami za bilety (np. za kończący się bilet długookresowy) – zróbmy to przed tą datą. Do tego dnia można również dokonać zwrotu środków z e-portmonetki, co jest równoznaczne z zamknięciem konta.

Dostęp do środków w e-portmonetce zostanie odblokowany 1 października – będzie można wtedy dokonać ich migracji na swoje konto w nowym systemie. Będzie to możliwe zarówno w portalu Transport GZM, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera. Żadne bilety ani środki pieniężne z systemu ŚKUP nie „przepadną”. Będzie można z nich korzystać w systemie Transport GZM. 

Kluczowe dni w procesie

27 września to ostatni dzień dokonywania transakcji w systemie ŚKUP. Będą one możliwe do wykonania gotówką, w kioskach i Punktach Obsługi Pasażera, oraz bezgotówkowo (kartą, szybkim przelewem) w portalu i aplikacji mobilnej ŚKUP. 

28 września nastąpi wyłączenie działania systemu ŚKUP. Wcześniej zapisane na kartach ŚKUP bilety długookresowe będą ważne i widoczne dla kontrolera w czasie ewentualnej kontroli. Od tego dnia nie będzie można skorzystasz z zapisanych na karcie biletów jednorazowych, średniookresowych i pakietowych.
Dla całego procesu najważniejsze jest, aby założyć konto w nowym systemie Transport GZM. W październiku użytkownicy systemu Transport GZM uzyskają możliwość zmigrowania danych ze swoich kart ŚKUP.  

GZM przeprasza za utrudnienia

Jeszcze nikt w Polsce nie dokonywał migracji systemu transportowego o takiej skali.  Aby zapewnić przeniesienie kompletu danych niezbędne jest wcześniejsze wyłączenie niektórych funkcjonalności. Za wszelkie utrudnienia z nią związane przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – – mówi Adam Krakowczyk, Dyrektor Departamentu Informatyki w Urzędzie Metropolitalnym. 

Aby dowiedzieć się więcej, albo rozwiązać napotkane trudności, można skontaktować się z infolinią ZTM: 800 16 30 30. Wszelkie informacje dostępne będą również na portalu transportgzm.pl i na profilach GZM w mediach społecznościowych.