SP NR 6 W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "POLSKA DLA WSZYSTKICH"

2012-10-23
Szkoła Podstawowa nr 6 w Pyskowicach włączyła się w ogólnopolski konkurs "Polska dla wszystkich". 17 października br. w "szóstce" odbywały się wystawy, spotkania, pogadanki, artystyczne happeningi, a także wieczorny marsz. Wszystko pod hasłem "Choć nie rozumiem mowy Twej, ważny jest serca alfabet".

Projekt "Polska dla wszystkich" to konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pyskowicka "Szóstka" jest jedną z ponad pięćdziesięciu placówek, które przystąpiły do tej szlachetnej inicjatywy. Koordynatorem akcji jest nauczyciel historii - Błażej Kupski.

 

17 października br. w godzinach wieczornych miał miejsce marsz pamięci śladem pyskowickich Żydów. Uczniowie klas szóstych z latarkami i pochodniami wędrowali miejscami związanymi z liczną niegdyś diasporą wyznawców judaizmu. Krótkie postoje, podczas których przybliżano historię miasta, odbyły się w miejscu dawnej synagogi oraz na kirkucie. Tam też położono kamyczki na macewach i zapalono znicze. Wspomniany marsz był zwieńczeniem akcji, która trwała cały dzień i pod różnymi postaciami. Ale same przygotowania do niej trwały od kilku dni. Od poniedziałku, przy frontowej ścianie przed wejściem do szkoły, pracowała artystka Katarzyna Bączkowska. Spod jej ręki wyszedł kolorowy fresk, który nosi w sobie pozytywne przesłanie. Temu zresztą służyła jego treść - obraz Polski otoczonej dziećmi z całego świata. To swoiste "graffiti" zostanie już na lata na murach szkoły, a witających uczniów będzie uczyło tolerancji. Na tej samej ścianie, tyle że wewnątrz placówki, otwarto wystawę "Nad Wisłą znaleźli swój dom" - Mniejszości Narodowe w Polsce. Na ekspozycji przybliżono zwyczaje i kulturę Niemców, Ukraińców, Białorusinów, Łemków i Romów mieszkających w Polsce. Uroczystego przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali goście specjalni "Dnia Tolerancji" - Cloud Omer Sanny i Andrzej Puma. Cloud Omer to mieszkający od 20 lat w Polsce czarnoskóry Benińczyk. Pracuje jako lektor w szkole języków obcych, ożeniony z Polką. Z kolei Andrzej Puma to przedstawiciel romskiej społeczności. Prezes i trener UKS Taekwon-do Zabrze, wicemistrz Polski w testach siły. Spotkanie - panel dyskusyjny - z ich udziałem było momentem kulminacyjnym akcji.