Narodowy Spis Powszechny - to już ostatni dzwonek!

2021-09-10

Niewiele czasu zostało już tym, którzy nie dokonali jeszcze spisu. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się już 30 września. Dlatego apelujemy do mieszkańców - nie odkładajcie już spisu na później, spiszcie się jak najszybciej!

Ulotka informacyjna. Powielona treść z informacji towarzyszącej.

Spis jest najważniejszym badaniem realizowanym raz na 10 lat, na terenie całego kraju. Zgodnie z prawem obowiązkową metodą przekazania danych w ramach NSP 2021 jest samospis internetowy. To szybka, bezpieczna i prosta metoda udziału w spisie. Formularz dostępny jest na stronie https://spis.gov.pl/.

Jeszcze raz przypominamy, że jeżeli mieszkaniec nie posiada dostępu do komputera/internetu dzwoni na infolinię: 22 279 99 99 i spisuje się przez telefon lub odwiedza urząd miasta w Pyskowicach, gdzie na czas trwania spisu przygotowano specjalne stanowisko. Taka sama pomoc czeka również w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w jej filii i w oddziale dla dzieci.

Jeśli nie spiszemy się przez Internet ani przez telefon, skontaktuje się z nami rachmistrz telefonicznie dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, aby przeprowadzić spis. Rachmistrzowie prowadzą również wywiady bezpośrednie i mogą odwiedzić nas w domu. Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Z myślą o mieszkańcach Pyskowic przygotowaliśmy coś specjalnego. Na każdego, kto przyjdzie do urzędu miejskiego do 29 września i spisze się u rachmistrza – czeka gadżet związany z naszym miastem. Będzie mogła go odebrać tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.

Pamiętajmy, że udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w NSP grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

- Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę na ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny konkurs na najbardziej cyfrową gminę, w którym będzie się liczył odsetek mieszkańców spisany przez internet. Do wygrania jest cenny sprzęt IT, który może posłużyć m.in. jako wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach naszej gminy.  Im więcej mieszkańców dokona samospisu internetowego, tym większe są szanse na wygraną! Podejmijmy rywalizację! Zawalczmy z innymi gminami w województwie i wygrajmy konkurs na najbardziej cyfrowa gminę - zachęca burmistrz Pyskowic Adam Wójcik. 

Spiszmy się i policzmy dla Polski!

Więcej informacji o spisie na https://spis.gov.pl/