Spis powszechny – jedna trzecia dystansu za nami

2021-06-07

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje z postępu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSPLiM), również na terenie naszego miasta. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia prac spisał się blisko co trzeci mieszkaniec Pyskowic. To wynik odpowiadający średniej wojewódzkiej.

NSPLiM rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy 30 września. Udział w nim to obowiązek każdego dorosłego Polaka. Według danych GUS na dzień 2 czerwca wypełniło go 28,38 proc. mieszkańców Pyskowic. Procentowo to nieco lepiej niż średnia wojewódzka, która wynosi 27,08 proc.

Przypominamy, że podstawową formą spisu jest samospis internetowy przy użyciu interaktywnego formularza, który jest dostępny na stronie GUS pod tym linkiem.

Aby zapobiec sytuacji, w której mieszkaniec nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu) ustawa zobowiązała m.in. samorządy do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu. W Pyskowicach taki punkt czynny jest w holu urzędu miejskiego przy ul.Strzelców Bytomskich 3, podobny działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Józefa Piłsudskiego 1.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) z takimi osobami kontaktować się będą rachmistrzowie spisowi, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego. Kontakt rachmistrza może nastąpić w godzinach 8.00 – 20.00. W razie wątpliwości jego dane można potwierdzić pod infolinią 22 279 99 99.

Czasu na wypełnienie obowiązku i dokonania spisu teoretycznie jest jeszcze sporo. Z upływem każdego dnia robi się go jednak coraz mniej. Gorąco więc zachęcamy, by nie zwlekać do ostatniego momentu.