Spiszmy się, jak na rolników przystało! Pozostał tylko miesiąc

2020-10-29

Powszechny Spis Rolny 2020 wystartował 1 września, a zakończy 30 listopada 2020 r.  Udział w nim dla rolników jest obowiązkowy – przypomina Główny Urząd Statystyczny. Na potrzeby akcji działa specjalna infolinia. Pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) można na przykład zweryfikować rachmistrza lub dokonać tzw. samospisu. 

Ulotka informacyjna o Powszechnym Spisie Rolnym, który zakończy się 30 listopada br.

Zgodnie z decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego od 10 października istnieje możliwość realizacji Powszechnego Spisu Rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z użytkownikami gospodarstw rolnych. Realizowane są one z zachowaniem wszystkich obowiązujących zaleceń sanitarnych. Jeżeli respondent wyrazi obawę przed bezpośrednim kontaktem, rachmistrz poinformuje  o obowiązku udziału w spisie, który może być zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego.

 

W przypadku, gdy rachmistrz pozyska informację, że użytkownik gospodarstwa rolnego jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad będzie przeprowadzony przez telefon.

 

Przed przystąpieniem do realizacji wywiadu rachmistrz zobowiązany jest do okazania legitymacji – imiennego identyfikatora ze zdjęciem, wydanej przez Wojewódzkie Biuro Spisowe w Katowicach. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tożsamości rachmistrza, jego dane można potwierdzić:
· dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99,

 lub

· za pośrednictwem strony internetowej: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

 

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r.

 

Kto podlega spisowi rolnemu?

Spis rolny przeprowadzany jest w gospodarstwach rolnych:

• osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych);

• osób prawnych;

• jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

 

Rolnicy mogą udzielić informacji:

• poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/;

•telefonicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99;
• bezpośrednio w wywiadzie rachmistrza w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa;
• korzystając – w przypadku braku dostępu do Internetu – ze stanowiska komputerowego w siedzibie
 gminy w celu dokonania samospisu internetowego.

 

Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie https://spisrolny.gov.pl/.