Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

STACJA KULTURY CORAZ BLIŻEJ. TRWA PRZETARG NA REWITALIZACJĘ DWORCA KOLEJOWEGO

2020-03-17

Na progu realizacji znalazła się jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. W trwającym przetargu na  przebudowę byłego dworca kolejowego w Pyskowicach startuje pięć firm. Po zakończeniu zaplanowanych na ponad dwa lata prac w miejscu zrujnowanego obiektu powstanie centrum aktywności twórczej. W dalszych planach mowa również o budowie nowoczesnego węzła przesiadkowego. W uratowaniu zabytku pomogą pieniądze z Unii.

W piątek, 13 marca, poznaliśmy oferty w postępowaniu na zaprojektowanie i wybudowanie „Stacji Kultury”. W założenia finansowe zadania, oszacowane  na blisko 8,2 mln zł, wpisują się trzy propozycje. Najniższą cenę, ponad 7,3 mln zł, przedstawiła firma Milimex z Siemianowic Śląskich. W budżecie projektu mieszą się również propozycje spółek Korabud z Gliwic (ponad 7,6 mln zł) oraz Efekt z Chorzowa (blisko 7,9 mln zł). Najdroższa pochodzi od firmy Dombud z Katowic, która oczekuje blisko 11 mln zł.


Obecnie oferty znajdują się w ocenie komisji przetargowej, wynik jej prac powinien być znany wkrótce.


W ramach prac wykonana zostanie kompleksowa termomodernizacja od wnętrza budynku, wymienione będą okna, pokrycie dachowe, ogrzewanie. Pojawią się panele fotowoltaiczne. Co warte podkreślenia odnowienie budynku przebiegnie z poszanowaniem jego historycznej tkanki.


Inwestycję zaplanowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”.  Dlatego rozpoczęcie modernizacji będzie możliwe dopiero z końcem tego roku, po uzyskaniu zezwolenia na budowę. Zakończenia inwestycji można spodziewać się do końca 2022.


Prace modernizacyjne to zaledwie wstęp do dalszych działań. Docelowo w budynku dworca powstać ma ośrodek twórczej i społecznej działalności pod nazwą „Stacja Kultury”. Zgodnie z programem funkcjonalno – użytkowym w skład centrum wejdą kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Organizacji Pozarządowych. Dodatkowo wydzielona zostanie sala „koncertowa”, sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Wpleciona zostanie również funkcja obsługi podróżnych w postaci niewielkiej poczekalni z automatami biletowymi, dostępnej całą dobę.  Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


W bezpośrednim sąsiedztwie stacji miasto zaplanowało w dalszej perspektywie budowę centrum przesiadkowego, które zostanie skomunikowane z nowym dworcem autobusowym na placu kard. Stefana Wyszyńskiego.


Podstawę planów stworzyło w 2018 r. przejęcie dworca od PKP, sfinalizowane przez obecnego burmistrza Adama Wójcika. Z uwagi na znaczne koszty inwestycję podzielono na etapy. W pierwszej kolejności zaplanowano  modernizację zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości.


Wchodzący do realizacji etap zadania uzyskał dofinansowanie w kwocie blisko 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego.  


Szczegółowa informacja z otwarcia ofert dostępna tutaj i pod tym linkiem (korekta błędu pisarskiego z pierwszej informacji).

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę