Stacja Kultury odpaliła. Co to był za start!

2024-01-15

Mamy dobrą wiadomość - na kulturalnej mapie Śląska pojawiło się nowe magiczne miejsce. Informujemy o tym z tym większą przyjemnością, że powstało ono u nas, w Pyskowicach. Mowa oczywiście o Stacji Kultury, która już na początek narobiła hałasu na cały region. Jesteśmy przekonani, że będzie o nie głośno jeszcze nie raz, nie tylko z powodu debiutu.

Grupa osób przecina czerwoną wstęgę

Pełna ludzi poczekalnia, tłok w salach i na korytarzach w godzinach oprowadzania, wypełniona po brzegi widownia koncertów i przedstawień, a wokół obiektu sznur samochodów, na rejestracjach nie tylko z najbliższej okolicy – tak wyglądała Stacja Kultury w dni otwarcia. W ostatni weekend zabraliśmy mieszkańców w podróż po obiekcie i jego kolejarskiej historii oraz w dziedziny wszelakiej aktywności.W Stacji Kultury czekały eksponaty związane z pociągami, warsztaty ruchowe, umuzykalniające, plastyczne i fotograficzne.

W bardzo kulturalnym rozkładzie jazdy na 13 i 14 stycznia znalazły się koncerty zespołu Anowa i Łukasza Jemioły, występ dziecięcych zespołów wokalnych z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, spektakl teatru Niespasowani. Najjaśniejszym, dosłownie, punktem był gorący i barwny show na śniegu teatru ognia i kolektywu Lufcik na korbkę. A wszystkim zawiadywał sam burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

- Stacja Kultury zrodziła się jako Wasz pomysł i w odpowiedzi na Wasze potrzeby. To Wy jesteście gospodarzami tego miejsca – podkreślał na ceremonii otwarcia burmistrz miasta. Wraz z nim symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Ewa Bobkowska (druga z lewej) - wiceprezes spółki P.A. Nova (firma przygotowała koncepcję adaptacji obiektu), Agnieszka Kazubek (pierwsza z prawej) – sekretarz miasta, Krzysztof Łapucha – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pyskowicach (trzeci z lewej), Bogusław Domagała (trzeci z prawej)  - przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu pyskowickiej rady oraz Piotr Kowalski (drugi z prawej) - naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Inwestycji UM Pyskowice .

Podczas wydarzenia pełne ręce pracy miały osoby z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, który zarządza obiektem. Swoje cegiełki dorzucili pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej (m.in. warsztaty plastyczne i teatrzyk kamishibai), Annabella Conti – Praszkiewicz (zajęcia umuzykalniające), Agata Sitarek (warsztaty ruchowe dla dorosłych), Sandra Połeć (zajęcia ruchowo – rytmiczne), Katarzyna Szota – Eksner (m.in. ćwiczenia jogi), Piotr Myszczyszyn (zajęcia ruchowe i cyrkowe), Karolina Kasprzak – Szczerbak (warsztaty fotograficzne).

Na niezwykłą oprawę miejsca i uroczystości złożyły się również wyposażenie parteru i rośliny ufundowane przez Dom100.eu, eksponaty i precjoza przekazane przez Macieja Mazura, Krzysztofa Jakubinę i Krzysztofa Prądzyńskiego, stowarzyszenie Stacja Pyskowice Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP oraz fotografie Hanny Wierzbickiej. Pyszny poczęstunek dostarczyła Cukiernia Piekarnia Szmidt.

Wszystkim artystom oraz osobom zaangażowanym w wydarzenie - serdecznie dziękujemy.