STOP! SPRZEDAŻY PAPIEROSÓW NIELETNIM

2009-09-09

Trwa III Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych, kulminacja XII edycji Programu STOP18! Celem akcji, w której uczestniczy nasze miasto i blisko 300 innych samorządów z całej Polski jest zapobieganie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Jak wynika z badania Programu STOP18! jedynie 36% sprzedawców przestrzega zakazu sprzedaży papierosów osobom do lat osiemnastu.

Podczas III Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży w Pyskowicach będą prowadzone wzmożone kontrole punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Do akcji aktywnie włączyły się szkoły. Sprzedawcy otrzymają od gimnazjalistów ulotki edukacyjne oraz oznakowania na punkty sprzedaży. Dodatkowo w całej Polsce w akcji będą uczestniczyć wszystkie Komendy Powiatowe Policji.

Sprzedawcy za złamanie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim grozi 500 zł mandat lub grzywna nawet do 5000 złotych. Dotychczas mandaty za to wykroczenie nakładała policja, a straż miejska mogła skierować do sądu wniosek o ukaranie sprzedawcy. Sytuacja zmieniła się 3 września, kiedy to również strażnicy miejscy otrzymali prawo do bezpośredniego nakładania mandatów.

Historia Programu STOP18! pokazuje, że edukacja sprzedawców jest ważnym elementem akcji. Jednak sama edukacja może okazać się niewystarczająca w osiągnięciu celu jakim jest zdecydowana poprawa przestrzegania prawa przez sprzedawców. Wśród propozycji zmian przepisów jest wprowadzenie gminnych rejestrów punktów sprzedaży, sankcje czasowego odebrania pozwolenia na handel wyrobami tytoniowymi, wprowadzenie obowiązku legitymowania młodo wyglądających klientów, czy też obowiązkowe szkolenia dla sprzedawców z zasad handlu wyrobami tytoniowymi i technik asertywnej odmowy.

Program STOP18! to największa w Polsce akcja zapobiegania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych, działająca nieprzerwanie od 1998 roku. Patronat honorowy nad III Ogólnopolskim Dniem Odpowiedzialnej Sprzedaży objął Pan Grzegorz Schetyna, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Informacje na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, włącznie z materiałami edukacyjnymi, można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl.