SZCZEPIENIA PRZECIW MENINGOKOKOM

2018-02-28

Informujemy, że w br. roku kontynuowana jest realizacja ,,Programu polityki zdrowotnej na lata 2015 – 2018 dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Pyskowice przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C”. W roku bieżącym szczepione są dzieci z rocznika 2015. Gmina Pyskowice zakupiła niezbędne szczepionki i są one nieodpłatnie podawane przez następujące podmioty: Szpital w Pyskowicach Sp. z o.o., ul Szpitalna 2; NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego- Lekarska Spółka Partnerska, ul. gen. Władysława Sikorskiego 64a; NZOZ Przychodnia Wielospecjalistyczna nr 1, ul. Wojska Polskiego 10. Prosimy o zaszczepienie dzieci do końca kwietnia 2018 roku.

Szczepienia przeciw meningokokom

Przypominamy również, że zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie zwane meningokokami, które mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsę.

 

Do zakażenia meningokokami może dojść w każdym wieku. Podwyższone ryzyko infekcji występuje w zbiorowiskach ludzkich np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, schroniskach młodzieżowych, internatach, akademikach lub koszarach, ponieważ w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się zarazków ze względu na bliski kontakt. Fakt ten sprzyja powstawaniu ognisk epidemicznych.