Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Wybory prezydenckie 2020
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

SZYBKI POCIĄG Z PYSKOWIC DO GLIWIC? GŁOS MAJĄ MIESZKAŃCY

2020-06-17

Pojawiła się możliwość reaktywacji połączenia kolejowego do Gliwic. Możemy liczyć na wsparcie z rządowego programu „Kolej+” oraz  z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Przywrócenie komunikacji kolejowej  Pyskowic z Gliwicami to olbrzymia szansa na rozwój. Drodzy Mieszkańcy, zanim jednak zapadną ostateczne decyzje zależy nam na poznaniu Waszej opinii. Jak zwykle wysłuchamy Was z całą uwagą.

SZYBKI POCIĄG Z PYSKOWIC DO GLIWIC? GŁOS MAJĄ MIESZKAŃCY

O potrzebie odtworzenia ruchu pociągów w systemie sprawnej kolei podmiejskiej mówi się od lat. Wielu mieszkańców koncentruje swoją aktywność zawodową poza Pyskowicami. Od czasu likwidacji torów na odcinku ze stacji Pyskowice do Pyskowice-Miasto nie wszyscy z nich mają jednak możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem do Gliwic.


Zamierzenia zyskały realny kształt wraz z powstaniem Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, której członkiem są Pyskowice. Rozwój transportu szynowego jest strategicznym celem GZM. W przyszłości kolej ma być kręgosłupem całego systemu komunikacji publicznej w regionie. Aby tak się stało, konieczne jest powstanie Kolei Metropolitalnej. GZM wykonało właśnie kolejny krok na tej drodze – w kwietniu rozstrzygnięto przetarg na opracowanie studium wykonalności inwestycji.


Ważne miejsce w tych planach, podobnie jak w zarzuconym projekcie Kolejowego Ruchu  Regionalnego, przypadło Pyskowicom. Stacja w naszym mieście, a może stacje jeżeli uda się przedłużyć połączenie do Pyskowic - Miasta, mają być przystankami początkowymi nowej kolei aglomeracyjnej. Zamierzenia zakładają, że połączenia w godzinach porannego i popołudniowego szczytu dojazdów/powrotów do i ze szkół  oraz zakładów pracy będą bardzo częste. Pociąg z Pyskowic Miasta w drodze do Gliwic zatrzymywać się będzie na stacji Pyskowice - Gliwice Kuźnica - Gliwice Łabędy (po modernizacji, z węzłem przesiadkowym) - Gliwice os. Kopernik (nowy przystanek). Dodatkowo przy stacjach: Pyskowice i  Pyskowice Miasto zrealizowane zostałyby w ramach tej inwestycji strefy parkowania typu Park&Ride, z parkingami samochodowymi i rowerowymi dla przesiadających się na pociąg.


Zamierzenia samorządu Pyskowic są już daleko zaawansowane. Plany posiadają akceptację GZM oraz miasta Gliwice. Na wprost oczekiwań wyszły też plany rządowe. Nowe perspektywy finansowania rozwoju sieci kolejowej daje program „Kolej+”.


Procentują partnerskie relacje wśród samorządów Metropolii. GZM zadeklarowała pomoc Pyskowicom we współfinansowaniu przedsięwzięcia. To kolejny przykład,  że członkostwo i doskonała współpraca w  ramach Metropolii przekłada się na konkretne korzyści dla miasta.


Drodzy Mieszkańcy, przywrócenie połączenia kolejowego dla Pyskowic to niepowtarzalna okazja na przyszłość i rozwój miasta. Wierni zasadzie, że nic o Was, bez Was i ten pomysł poddajemy pod konsultacje z Państwem. Czekamy na Wasze opinie. Czy, jeżeli połączenie zostanie uruchomione, w drodze do Gliwic wybierzecie samochód czy pociąg? Swój głos można oddać do końca czerwca w sondzie pod banerem "KOLEJ NA PYSKOWICE”

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę