Trwa wielkie liczenie Polaków. Z każdym dniem ubywa czasu na samospis

2021-06-24

Wczoraj, 23 czerwca br., rachmistrzowie spisowi przystąpili do wywiadów bezpośrednich w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Oznacza to, że mogą zapukać do drzwi każdego, kto nie spisał się samodzielnie przez internet, na infolinii ani w wywiadzie telefonicznym. Wśród mieszkańców Pyskowic jest ponad 63 proc. takich osób.

Grafika z napisem: Spisało się 36,61 proc. pyskowiczan

Przed nami wakacje, czas relaksu i wypoczynku. Po co zaprzątać sobie głowę rzeczą, którą można zrobić przed wyjazdem? Zachęcamy więc wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku samospisu, aby uczynili to, nie czekając na telefon, bądź wizytę rachmistrza, które mogą przyjść nie w porę. A przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Każdy rachmistrz powinien posiadać imienny identyfikator ze zdjęciem, numerem, hologramem, nazwę i logiem wojewódzkiego biura spisowego, podpisem osoby upoważnionej oraz okresem ważności. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, dzwoniąc na infolinią spisową numerem 22 279 99 99, a w ostateczności można także poprosić o pomoc w weryfikacji policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami.

- Jeszcze raz podkreślamy, że udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi CBS nawet odmowa udzielenia informacji z powołaniem się przez respondenta na możliwość dokonania samospisu traktowana będzie jako odmowa udziału w spisie, czyli czyn zagrożony grzywną do 5 tys. zł – przestrzega burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

Żeby uniknąć kłopotów, najprościej spisać się więc samemu. Można to zrobić logując się na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99. Przypominamy, że osoby bez dostępu do internetu mogą skorzystać z punktu spisowego w holu Urzędu Miejskiego w Pyskowicach przy ul.Strzelców Bytomskich 3. Komputery podłączone do sieci oraz pomoc w dokonaniu samospisu czekają również w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz jej filiach. Dotychczas książnicę odwiedziło w tym celu już 280 pyskowiczan!

- Do tej pory obowiązku spisowego dopełniło (dane na 23 czerwca) 36,6 proc. mieszkańców naszego miasta. Niby to więcej niż wynosi średnia dla powiatu (35,7 proc.) i województwa (33,6 proc.). Ale nie ma co się uspokajać statystykami. Czasu na wypełnienie obowiązku coraz mniej, a już za progiem sezon urlopów, w którym naszą uwagę mogą odwrócić inne rzeczy – zachęca do udziału w spisie burmistrz Adam Wójcik.

Warto podkreślić, że jest też premia dla osób które samodzielnie spiszą się przez internet. To możliwość udziału w loterii z cennymi nagrodami. Na tych, którzy zdążą się spisać i zarejestrować do 7 lipca czekają do wygrania toyoty yaris i karty przedpłacone o wartości 500 lub 1000 zł.

Nie ma więc co zwlekać. Spiszmy się dla Polski, spiszmy się dla siebie!