Urząd inwestuje w dostępność dla wszystkich

2022-10-05

Winda, dodatkowe pętle indukcyjne, oznakowania w alfabecie Braille’a to udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach, które pojawią się w urzędzie miejskim już przyszłym roku. Projekt to kolejny krok poszerzający dostępność usług publicznych dla wspomnianej grupy. Inwestycję w większości sfinansują środki z grantu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które miasto właśnie pozyskało.

W ramce symbole dostępności dla osób na wózkach, o lase, niedosłyszących i z problemami poznawczymi oraz symbol windy. Nad nimi napis urząd otrwarty dla wszystkich

Samorząd od dłuższego czasu realizuje założenia planu zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnością. Służy temu sukcesywne stopniowe dostosowywanie budynku urzędu do potrzeb takich osób. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach wykonano m.in. podjazd, toaletę, poszerzenie części otworów drzwiowych w pomieszczeniach obsługi petentów na parterze. Pojawiła się też pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a odpowiednio kontrastową kolorystykę wnętrz zastosowano z myślą o osobach niedowidzących. W przyszłym roku czeka kolejny etap prac.

W tym kroku zaplanowano m.in. budowę i montaż windy dla osób o różnych typach niepełnosprawności – kabina będzie posiadać drzwi w szerokości umożliwiającej wjazd wózków, zewnętrzny i wewnętrzny panel sterujący na obniżonej wysokości wraz z przyciskami o wypukłych opisach i cyfrach w alfabecie Braille’a, wreszcie system informacji głosowej. Szyb powstanie w zachodnim skrzydle budynku.

W ramach dostosowań przewidziano ułatwienia dla osób niedosłyszących. Wzmacniające sygnał aparatów słuchowych pętle indukcyjne pojawią się w głównych miejscach obsługi: w Urzędzie Stanu Cywilnego, wydawania dowodów osobistych, meldunkach, obsługi najemców, w kasie oraz Biurze Obsługi Interesanta. Budynek zostanie również wyposażony w przenośne "wzmacniacze", w razie potrzeby do zastosowania w innych pomieszczeniach. Jednocześnie, aby ułatwić uczestnictwo osobom niedosłyszącym w posiedzeniach Rady Miejskiej, przewiduje się wyposażenie sali sesyjnej we wzmacniacz pętli indukcyjnej, który pokryje sygnałem całe pomieszczenie.

Wzrośnie również dostępność urzędu pod kątem osób niedowidzących i niewidzących. Otrzymają one narzędzia orientacji w budynku w postaci planów tyflograficznych, czyli przestrzennych, trójwymiarowych modeli rozkładu pomieszczeń w urzędzie, z zaznaczeniem dróg ewakuacyjnych oraz poprzez oznaczenie pokoi numerami (lub innymi informacjami) w alfabecie Braille’a, łącznie z drzwiami toalet czy w rejonie windy.

Koszty inwestycji oszacowano na blisko 317 tys. zł, z czego najwięcej (niemal 252 tys. zł) na budowę windy. Aż 80 proc. potrzebnej sumy pochodzić będzie z dofinansowania w ramach programu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez PFRON. Wykonanie prac zaplanowano w pierwszej połowie przyszłego roku.