UWAGA! PRZYCHODNIE OGRANICZAJĄ DO MINIMUM PRZYJĘCIA I PRZECHODZĄ NA TELEMEDYCYNĘ

2020-03-15

Pacjenci, którzy wybierają się od poniedziałku, 16 marca, do lekarza powinni wcześniej uzgodnić wizytę telefonicznie. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego podstawową formą  udzielania świadczeń przez lekarzy rodzinnych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej stała się teleporada, czyli konsultacja przez telefon lub wideokonferencję.

symbol słuzby zdrowia

Przy zamkniętych drzwiach już od piątku, 13 marca, pracuje przychodnia lekarska przy ul.gen.Władysława Sikorskiego 83. W tym samy trybie działa poradnia przy ul. Wojska Polskiego 10. Również w „Remedium" pacjenci przyjmowani są tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, po wcześniejszym wywiadzie, a podstawową formą świadczeń jest telemedycyna. Poradnia zamknęła punkt szczepień oraz wstrzymała wykonywanie bilansów zdrowotnych dla dzieci.

Przychodnie zawieszą również wszystkie badania profilatyczne, na przykład w ramach medycyny pracy czy medycyny sportowej.


Schemat postępowania dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w związku z szerzeniem się nowego koronawirusa został uzgodniony z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego i zaakceptowany przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. dr hab. n. med. Agnieszkę Mastalerz-Migas.


Teleporady służą ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa i mają zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Co to oznacza dla nas, pacjentów?


Co zrobić, jeśli źle się czujemy i potrzebujemy porady lekarskiej? Zadzwońmy do placówki, żeby dowiedzieć się w jaki sposób udzielane są świadczenia. Podczas teleporady można uzyskać zalecenia dotyczące postępowania w chorobie, e-receptę, e-zwolnienie lub sugestię bezpośredniej wizyty w placówce, jeśli jest taka konieczność.


W wytycznych GIS podkreślono, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem.


Tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza. Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.