UWAGA NA SILNY WIATR I KRUCHY LÓD

2018-01-18

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa śląskiego w związku z prognozowanym silnym wiatrem od 18 stycznia br. od godz. 15.00 do 19 stycznia br. do godz. 9.00. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu. Miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. W związku z tym ostrzeżeniem apelujemy również o niewchodzenie na powierzchnie zamarzniętych akwenów. Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w najbliższych dniach pokrywa lodowa przy strefie brzegowej będzie sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie się drastycznie zmniejszać. 

Ostrzeżenie meteorologiczne

Lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej -10 st. C.

 

Przypominamy, że wszystkie komunikaty meteorologiczne zamieszczane są na bieżąco w zakładce: Bezpieczeństwo publiczne/Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego/Komunikaty meteorologiczne.