Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

WOLONTARIUSZE USZYLI MASECZKI DLA SZPITALA W PYSKOWICACH

2020-03-24

W obliczu epidemii zagrożenie pogłębia deficyt maseczek ochronnych. Niestety problem ten nie omija służby zdrowia. Dlatego tak ważna jest każda pomoc w tym względzie. Do Szpitala w Pyskowicach sp. z o.o. trafiła właśnie spora partia maseczek zrobionych przez wolontariuszy z Pyskowic i Orzesza.

Zdjęcie maseczek ochronnych

Są białe i kolorowe, w paski, kropki, gwiazdki, a nawet kwiatki. Powstały siłami osób dobrej woli przy organizacyjnym wsparciu Stowarzyszenia Ludzie Miasta z Pyskowic oraz Jagody Kazuli z Orzesza.

 

Jak przekazuje Beata Antosik, prezes Stowarzyszenia Ludzie Miasta, w akcję zaangażowało się około 20 osób z naszego miasta i okolicznych miejscowości. W Pyskowicach zainicjowano ją z myślą o pomocy dla szpitala w Gliwicach, ale ostatecznie większość maseczek zostaje na miejscu. Pierwszą partię przekazano już do Szpitala w Pyskowicach sp. z o.o., część otrzymało pyskowickie pogotowie oraz gliwicka stacja Caritas. Kolejne trafiać będą do pracowników OPS, MZBM, urzędników czy wolontariuszy.  

 

Ochotnicy pracują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, pozostając w domu. Wykorzystują materiały własne, przekazane przez szpital, od darczyńców. Do uszycia maseczki potrzeba tkaniny, drutu florystycznego, tasiemki, gumki i nici bawełnianych. W ten sposób powstało ich już ponad 800! W większości użyto tkaniny o 100 – procentowym składzie bawełny, ale w coraz szerszej mierze stosowane jest włókno medyczne.

 

W związku z akcją z wyrazami wdzięczności pospieszyli pracownicy szpitala. W skierowanym na nasze ręce piśmie serdecznie dziękują osobom, które szyły maseczki, a za zainicjowanie i koordynowanie działań - Stowarzyszeniu Ludzie Miasta i Beacie Antosik z Pyskowic oraz Jagodzie Kazuli z Orzesza. „Dzięki tej inicjatywie personel naszej placówki będzie mógł bezpieczniej pracować”.

 

Dla wszystkich tych, którzy zdecydują się używać maseczki ochronnej wychodząc z domu, słów kilka o samym środku i jego prawidłowym użytkowaniu:

- maseczki na twarz stanowią barierę ochronną przed bakteriami i wirusami, zarówno tymi, które znajdują się w ustach, jak i nosie, oraz tymi unoszącymi się w powietrzu,

- należy jednak pamiętać, że aby maseczki dobrze spełniały swoją rolę, należy o nie odpowiednio dbać,

- maseczkę profesjonalną wykonaną z włókniny (np. 3-warstwowej) należy wymieniać, gdy tylko zrobi się wilgotna,

- maseczkę materiałową (zastępczą), wykonaną domowym sposobem, po każdym użyciu należy wyprać i wyprasować w wysokiej temperaturze,

- noszenie maseczki materiałowej nie ochroni nas przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem, może to ryzyko jedynie zminimalizować, ale co najważniejsze może chronić osoby postronne, żebyśmy kaszląc i kichając nie zakażali innych,

- maseczka częściowo chroni przed nieświadomym przeniesieniem wirusa z dłoni w okolice ust, nosa, zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy umyć rąk lub zapominamy o zagrożeniu,

- noszenie maseczki, czy to profesjonalnej czy materiałowej, nie zwalnia nas z obowiązku trzymania odpowiedniego dystansu, unikania skupisk ludzkich czy dbania o higienę.

 

Maseczki nie zaszkodzą, mogą stanowić uzupełnienie ochrony. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest mycie rąk, izolacja i ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a także stosowanie się do aktualnych zaleceń i wytycznych!

 

 

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę