Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. Specjalne linie autobusowe odwołane

2020-10-30

W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji 30 października. Zakaz nie dotyczy pogrzebów - uroczystości będą mogły się odbywać w tym czasie. Rząd zaleca jednocześnie seniorom, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu. 

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. Specjalne linie autobusowe odwołane

Zamknięcie cmentarzy na 3 dni
Rząd RP podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Zamknięcie cmentarzy służy temu, by w okresie Wszystkich Świętych nie narażać dużej grupy osób na zarażenie się koronawirusem w drodze i na cmentarzu. Ważne jest, aby ludzie nie gromadzili się w dużych grupach. Rząd apeluje o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie.

Jednocześnie należy pamiętać, że w tym wyjątkowym okresie można uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem radia lub telewizji. Obecnie obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. we mszy świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Musimy zakrywać usta i nos oraz zachować co najmniej 1,5-metrowe odległości.

 

Apel do seniorów o pozostanie w domach
Seniorzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby. Rząd apeluje o ograniczenie przemieszczania się zwłaszcza osób po 70. roku życia. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz. Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii - 22 505 11 11.

 

Autobusy na cmentarze odwołane
W związku z ogłoszoną decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy, Zarząd Transportu Metropolitalnego odwołuje specjalne linie cmentarne. Miały one kursować z okazji dnia Wszystkich Świętych od 31 października do 2 listopada. Szczegółowe informacje dot. wszystkich zaplanowanych zmian znajdują się na stronie internetowej ZTM:https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/komunikacja-miejska-na-wszystkich-swietych.