Zobaczyliśmy, czym oddychamy

2022-02-07

- Miasto wypadło bardzo dobrze na tle innych. W niektórych „płuca” nabierają koloru ciemnej szarości, a zdarza się, że robią się smoliście czarne. W Pyskowicach zachowały stonowaną barwę – podkreślał na zakończenie naszym mieście akcji „Zobacz, czym oddychasz” Emil Nagalewski - koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Instalacja monitorująca stan zanieczyszczeń powietrza stanęła na rynku 24 stycznia. Mieszkańcy przez dwa tygodnie mogli na bieżąco sprawdzać jakoś powietrza. Obrazowo przedstawiała to zmiana koloru filtru rozpiętego na modelu ludzkich płuc, a dodatkowo o faktycznym poziomie smogu informował czujnik umieszczony na instalacji. Najczęściej pokazywał stan „dobry”, ale zdarzały się również dni z „bardzo dobrym”.

- Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z wydarzeniem ulicznym, a nie badaniem naukowym i przyjmować wyniki jako przybliżone. Zadaniem naszego happeningu jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza, uświadomienie, że to samo co osadza się na instalacji, trafia do naszych płuc – mówi E.Nagalewski.

Pyskowice są jednym z 40 miast, które mobilne płuca odwiedzą w tym sezonie grzewczym. Trasa przebiega przez średnie i małe miejscowości, żeby pokazać, że zanieczyszczanie powietrza to nie tylko problem aglomeracji, ale również mniejszych ośrodków.

- Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego z pewną dozą niepewności przyjęliśmy zaproszenie do udziału w akcji. Wyniki mogą być bowiem testem jak włodarze sobie radzą ze smogiem. Oczywiście bardzo cieszymy się, że „płuca” nie zrobiły się czarne, ale wiemy ile jest jeszcze do zrobienia. Dlatego zintensyfikujemy działania na rzecz poprawy powietrza – podkreśla Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia są przestarzałe piece grzewcze. Na przestrzeni ostatnich lat w wyniku dopłat samorządu udało się zlikwidować ok. 100 takich pieców. Ponadto gmina przystąpiła do modernizacji i rozbudowy systemu centralnego ogrzewana. W okresie 2020 – 2021 wydała na ten cel, korzystając z zewnętrznych dotacji, ponad 2 mln zł, a rok bieżący może powiększyć ten bilans kolejny milion i następne budynki podłączone do miejskiej sieci.

„Zobacz, czym oddychasz” jest kampanią edukacyjną Polskiego Alarmu Smogowego, która korzysta ze wsparcia finansowego fundacji Better Future.