"Zostałeś skierowany na kwarantannę". Sanepid ostrzega przed fałszywymi sms-ami

2021-09-24

Oszuści wykorzystują restrykcje związane z COVID-19. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami i prosi nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych.

Znak ostrzegawczy na żółtym tle, pod napis: Uwaga! Próba wyłudzenia danych. Po prawej stronie ekran smartfona, a nim wyświetlony komunikat: Zostałeś skierowany do odbycia kwaratnatnny z przekierowaniem na stronę, gdzie ma rzekomo czekać więcej informacji

Do apelu GIS przyłączył się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach. Gliwicki sanepid ostrzega przed cyberatakiem mieszkańców Gliwic, Zabrze oraz powiatu gliwickiego. Podobnie jak osoby z całej Polski otrzymują oni wiadomość sms o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej. To oszustwo! Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące danych zawartych w telefonie. „Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!” - przestrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach w swoim komunikacie. Wiadomość najlepiej usunąć z telefonu.

Przypominamy, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play." Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron.

Jeszcze raz ostrzegamy przed fałszywymi sms-ami.