ZTM ODMRAŻA KONTROLE W AUTOBUSACH

2020-05-21

Sprawdzanie biletów w autobusach od początku tygodnia są przeprowadzane intensywniej niż w ostatnim miesiącu. Do rąk kontrolerów trafiły nowe urządzenia do sprawdzania biletów. Nowością jest to, że umożliwiają gapowiczom zbliżeniowe uiszczanie opłaty za brak biletu. 

ZTM ODMRAŻA KONTROLE W AUTOBUSACH

Od początku tygodnia kontrolerzy skupiają się już na swoim podstawowym obowiązku, a w mniejszym stopniu prowadzą liczenia podróżnych. Po drugie niektórzy z nich dysponują już nowymi kontrolerkami. Urządzenia te umożliwiają bezdotykową płatność kartą bankową za jazdę bez biletu, co w dobie koronawirusa stanowi istotne, bo bezpieczne rozwiązanie. Kontrolerki znacząco też przyspieszają pracę.


Nowych urządzeń w użytku jest na razie 18, a plan zakłada, że do końca tego roku będzie ich 170. Docelowo w urządzenia wyposażeni zostaną wszyscy kontrolerzy biletów ZTM. To również duże ułatwienie ich pracy. Możliwe staje się m.in. drukowanie protokołów opłat dodatkowych, kontrola legitymacji osób niepełnosprawnych poprzez odczyt QR kodów i sprawdzenie informacji o biletach oczekujących na zakodowanie.


Wzmożone kontrole to skutek głębokiego spadku dochodów ze sprzedaży biletów. Przypominamy przy tej okazji, że „jazda na gapę” wiąże się z surowymi konsekwencjami. Każdy z dłużników powinien pamiętać, że wpis do Krajowego Rejestru Długów może skutecznie utrudnić np. wzięcie kredytu, zakup na raty, wzięcie pojazdu w leasing, zawarcie umowy abonamentowej, czy wynajęcie nieruchomości.


Pasażerowie podróżujący bez ważnego biletu powinni również liczyć się z konsekwencjami karnymi. W przypadku, w którym pasażer w ciągu roku nie uiścił 2 nałożonych opłat dodatkowych i po raz trzeci podróżuje bez ważnego biletu, popełnia wykroczenie z art. 121 § 1 kodeksu wykroczeń, czyli tzw. szalbierstwo. Za czyn ten grozi grzywna i karą ograniczenia wolności.