ZUS uruchomił mobilną aplikację

2022-11-17

ZUS wprowadził aplikację mobilną mZUS. Dzięki niej będzie można złożyć wniosek o świadczenia rodzinne np. 500 plus czy Dobry start. Ubezpieczyciel spodziewa się, że dzięki aplikacji uda się jeszcze skrócić czas wnioskowania o świadczenia.

Zielony napis na białym tle ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić. Aplikacja mZUS ma służyć dalszemu ułatwieniu w tych sprawach. Przeznaczona jest dla osób, które mogą skorzystać ze świadczeń dla rodzin. W początkowym okresie funkcjonowania klienci będą mogli złożyć tą drogą wnioski o świadczenie dobry start 300+ i o świadczenie wychowawcze 500+ (DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O). W dalszej perspektywie zostanie ona rozszerzona o kolejne świadczenia, tj. o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków.

Wnioski są przygotowane w formie intuicyjnych kreatorów. Jeśli klient wcześniej składał do ZUS wniosek o świadczenie 300+ lub 500+ i otrzymał świadczenie – może na jego podstawie utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobiorą się wszystkie dane z poprzedniego. Jeśli coś się zmieniło, można to poprawić.

W aplikacji klient będzie miał dostęp do wniosków, które trafiły do ZUS różnymi kanałami, przez: aplikację mZUS, PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia. Dzięki niej będzie też mógł podejrzeć dane o wypłatach świadczeń z datą i kwotą realizacji. Poprzez aplikację istnieje możliwość nawiązania telefonicznego kontakt z COT, pod warunkiem, że na swoim urządzeniu zezwoli się na takie połączenie. Aplikacja prowadzi do strony z rezerwacją e-wizyty w ZUS, a także pozwala odczytać wiadomości, które pojawiły się na profilu PUE klienta.

Aby aktywować aplikację, klient musi połączyć ją ze swoim profilem PUE. Przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Klient powinien pobrać ją wyłącznie ze sklepów Google Play lub App Store.

Szczegółowe informacje jak zainstalować i połączyć aplikację z kontem PUE znajdują się na stronie https://www.zus.pl/mzus