Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z najnowszego „PP”

2021-11-25

Szanowni Mieszkańcy, końcówka roku obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Za nami obchody m.in. dni Wszystkich Świętych i Odzyskania Niepodległości, a już wielkimi krokami zbliżają się najradośniejsze święta w roku – wigilia i Boże Narodzenie. W bieżącym numerze „Przeglądu Pyskowickiego” przypominamy te listopadowe, ale myślami, jak pewnie większość, jesteśmy już przy grudniowych.

1 listopada był też okazją, by dołączyć do kwesty na hospicjum, która przyniosła imponujący wynik ponad 13 tys. zł. Tradycyjnie też już 11 listopada spotkaliśmy się przy Pomniku Patriotycznym, ale dwa dni wcześniej po raz pierwszy obchodziliśmy wspomnienie tzw. Nocy. O wszystkich tych uroczystościach przeczytacie Państwo na stronach 1 i 4.

W dawnym dworcu kolejowym powoli wzrasta Stacja Kultury. Samorząd Pyskowic pozyskał właśnie na to zadanie dodatkowe blisko 7 mln zł, a łączna kwota dotacji przekroczyła już 10 mln zł. Więcej na temat inwestycji piszemy na s. 2.

Na jesienne miesiące, co wynika poniekąd z kalendarza realizacji budżetu miasta, przypadł maraton remontów i inwestycji. Pełną listę tych zadań publikujemy na s. 5, 6 i 7. Na kontynuowanie działań związanych z poprawą tkanki miasta pozwolą w przyszłym roku m.in. dotacje w ramach rządowych programów Polski Ład oraz Cyfrowa Gmina. Na co trafi łącznia kwota ponad 12,5 mln zł? Odpowiedź na s.5.

Chcemy również zwrócić uwagę na stronę poświęconą pyskowickiej Straży Miejskiej. Ta ważna dla miasta służba obchodzi w tym roku jubileusz 30 – lecia działalności. Specjalne życzenia i gratulacje odebrali podczas uroczystości, o której piszemy na s. 8.

W ostatniej części numeru czekają wiadomości z życia szkół i kultury. Na s. 9 i 10 wspominamy międzyszkolny konkurs plastyczny „Kolory jesieni”, naukowy weekend młodych pasjonatów wiedzy z SP nr 5, sportowe sukcesy młodych zawodników taekwon-do.

Na zakończenie chcilibyśmy z przyjemnością poinformować o nowej usłudze pyskowickiego samorządu. Projekt „Mobilny urzędnik” służy poszerzeniu dostępności usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach. W skrócie chodzi o to, by urzędnik przyszedł do mieszkańca, jeżeli mieszkaniec – na przykład z powodu niepełnosprawności lub choroby – nie może przyjść do urzędu.

„Oczywiście życzę wszystkim, by takich sytuacji było jak najmniej. Drodzy Mieszkańcy, uważajcie na siebie – bądźcie zdrowi!” – kończy swoje słowo wstępne Adam Wójcik, Burmistrz Miasta Pyskowice.

Najnowszy numer „PP" można przeczytać również w internecie. Wydanie elektroniczne dostępne jest w naszym serwisie www.pyskowice.pl, zakładka „Przegląd Pyskowicki”/ LISTOPAD 2021.