E-RECEPTA JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ?

2020-01-09

Od 8 stycznia wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept, popularnie zwanych e-receptami. Od teraz, by wykupić lek przepisany przez lekarza, będziemy mogli posłużyć się w aptece czterocyfrowym kodem, który dostaniemy w SMS-ie lub mailem. W specjalnych przypadkach pacjent będzie mógł również skorzystać z wydruku systemu.

 

E-RECEPTA JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ?

Głównym celem e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja fałszywych i nieczytelnych recept.

Pacjent otrzymuje e-receptę w jednej z trzech postaci:

  • papierowy wydruk informacyjny, podobny do papierowej recepty, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne do zrealizowania recepty,
  • e-maila zawierającego wydruk w formie PDF,
  • wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.

Dwie ostatnie postaci e-recepty można uzyskać, jeśli posiadamy Internetowe Konto Pacjenta. Warto mieć do niego dostęp, ponieważ znajdują się na nim dostępy nie tylko do e-recept, ale również do e-zwolnień i dostępnych wkrótce e-skierowań.

 

Co się zyskuje dzięki e-recepcie?

  • jeżeli przepisano więcej leków, nie trzeba prosić o odpis i nie utraci się refundacji — każdy lek można kupić w dowolnej aptece
  • nie ma ryzyka, że otrzyma się niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
  • nie da się jej zgubić — wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta
  • można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce

 

Więcej o e-recepcie oraz o Internetowym Koncie Pacjenta na https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta