„Foka” wróci!

2024-03-22

Być może pamiętacie Państwo ubiegłoroczną propozycję w Pyskowickim Budżecie Obywatelskim Jarosława Słomskiego i skupionych wokół niego osób, by w przestrzeni naszego miasta pojawiła się replika rzeźby Stanisława Hochuła „Foka”. Pomysł zdobył przychylność mieszkańców, ale ostatecznie nie wygrał. Teraz pojawiła się szansa na jego realizację!

Dwóch mężczyzn, młody i senior, pracują nad rzeźbiarskim, kulistym obiektem. Młodszy trzyma w rękach dłuto

Oryginał rzeźby znajdował się w budynku stacji Pyskowice Miasto. Wykonał go Stanisław Hochuł, autor m.in.: Pomnika ofiar Katynia i Miednoje w Katowicach czy rzeźb w Parku Śląskim. Wytrwałe poszukiwania doprowadziły młodych pyskowiczan Jarosława i Julię Słomskich aż do Goczałkowic Zdroju, gdzie wciąż jeszcze tworzy artysta. Przyjął on pomysł odtworzenia rzeźby z dużym entuzjazmem. Pomógł w naszkicowaniu jej obrazu, ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja, przyjechał do Pyskowic na spotkanie z mieszkańcami podczas prezentacji prototypu „Foki” przygotowanego przez J. Słomskiego w ramach projektu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pod koniec ubiegłego roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłosiło konkurs „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”, co dało impuls do kolejnych rozmów o realizacji zamierzenia. Miło nam poinformować, że wniosek Urzędu Miejskiego w Pyskowicach przygotowany we współpracy z J. Słomskim znalazł się na wysokim, 11 miejscu (na 166 zgłoszeń), wśród nagrodzonych propozycji z Warszawy, Krakowa, Kielc czy Zakopanego.

Miasto Pyskowice otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 880 złotych na realizację zadania. „Foka” jeszcze w tym roku wróci w pobliże znanego jej już miejsca – na skwer obok byłego dworca Pyskowice Miasto. Będzie spokojnie czekała na powrót pociągu do centrum Pyskowic, który w najbliższych latach nastąpi.