Koncert charytatywny dla Ukrainy

2022-03-03

Już w najbliższą niedzielę, 6 marca, zapraszamy na niezwykłe wydarzenie – gest solidarności z Ukrainą. Na terenie dawnej kopalni Gliwice przy ul.Bojkowskiej spotkają się naukowcy, pisarze, społecznicy, by zastanowić się nad kryzysem wywołanym rosyjską agresją. Dyskusji towarzyszyć będzie koncert charytatywny polskich i ukraińskich artystów. Cały dochód ze sprzedaży cegiełek i zbiórki zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

Zapowiedź koncertu - w centalnym polu niebieska ręka zaciśnięta w pięść na żółtym tle, po prawej progam wydarzenia Gliwice dla Ukrainy, tożsamy z treścią informacji poniżej

Wydarzenie „Gliwice dla Ukrainy” odbędzie się w Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35A w Gliwicach. W pierwszej części, początek o godz. 14.00, zaplanowano akcję informacyjną na temat pomocy dla uchodźców oraz panel dyskusyjny na temat wojny Rosji z Ukrainą z udziałem m.in. Bogusława Tracza (historyka, pracownika katowickiego oddziału IPN), Zbigniewa Rokity (dziennikarza i reportera, specjalisty od problematyki Europy Środkowo-Wschodniej, laureata Nagrody Literackiej Nike za esej „Kajś”) oraz Łukasza Gorczyńskiego (społecznika, przewodniczącego zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych „Proste prawo dla NGO" i wiceprezesa stowarzyszenia „Cała Naprzód").

Wstęp na tę część wydarzenia jest bezpłatny, jednak można będzie przekazać dobrowolny datek do puszki. Natomiast biletem wstępu na wieczorny koncert (start o godz.18.00) będą cegiełki do kupienia na stronie: ckvictoria.pl oraz cechownia-gliwice.pl.

Na dwóch scenach Cechowni wystąpią: Michał Matuszewski, charyzmatyczny muzyk z Bieszczad, Jakub Skorupa,- pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów oraz wokalistki popowego zespołu Vellow – dwie siostry urodzone we Lwowie. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kroke, wywodząca się z Krakowa grupa szukająca inspiracji w muzyce etnicznej. Kroke był gościem wielu festiwali międzynarodowych, ma na koncie współpracę m.in. z Tomaszem Stańko, Edytą Geppert, Anną Marią Jopek, orkiestrą Simfonietta Cracovia.

Na miejscu będą tłumacze języka ukraińskiego, z myślą o osobach pochodzących z Ukrainy, które chcą uzyskać więcej informacji na temat aktualnych działań pomocowych w regionie.

Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na wsparcie Ukrainy. Zapraszam wraz z organizatorami – Cechownią i Centrum Kultury Victoria.