Pyskowice przeciw depresji. Burmistrz miasta zaprasza dzieci i rodziców na wyjątkową konferencję

2024-03-06

Depresja to dżuma XXI wieku, a na ofiary wybiera coraz młodszych. Jak rozpoznać tego cichego, podstępnego zabójcę, jak bronić przed nim nasze dzieci, jak reagować, gdy już wtargnie do domu? Odpowiedzi przyniesie konferencja „Pyskowice przeciw depresji” 12 marca w Stacji Kultury. To kolejne, po udziale w porozumieniu „Śląsk i Zagłębie przeciw depresji”, działanie naszego samorządu w walce z tym poważnym problemem społecznym. Na spotkanie gorąco zapraszamy nauczycieli, rodziców i młodzież.

Elelemt dekoracyjny

Statystyki są zatrważające. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2021 ok. 630 tys. młodych ludzi wymagało specjalistycznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej, a liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia lękowe i depresyjne w latach 2013–2021 wzrosła aż o 120 proc. W 2021 r. Komenda Główna Policji zanotowała 1496 prób samobójczych dzieci i nastolatków, a rok później, tylko do października, było to już 1715 przypadków.

Depresja wysyła sygnały, które w otoczeniu, przede wszystkim u rodziców i nauczycieli, powinny obudzić dzwonek alarmowy. Czym się ona przejawia, gdzie leżą źródła zaburzeń? Tym między innymi zagadnieniom poświęcona będzie konferencja „Pyskowice przeciw depresji” z udziałem najwyższej klasy ekspertów.
Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwsza skierowana jest do pedagogów. W godzinach 12.00 – 15.30 zaplanowano m.in. debatę z udziałem Marty Golbik – posłanki, Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży oraz Anny Dęboń - pedagożki, arteterapeutki, aktywistki edukacyjnej, Mietalla Walusia – muzyka rockowego oraz twórcy projektu– MaszMnie! wspierającego osoby chore na depresję oraz ich najbliższych, a także Aleksandra Meryka – psychologa, psychoterapeuty i wykładowcy akademickiego.

W ramach tego samego bloku dla nauczycieli zaplanowano warsztaty "Mapowanie psychozdrowia w szkole” (dobre praktyki, rozwiązania, ryzyka, wyzwania) pod kierunkiem Anny Jach Falkiewicz - aktywistki edukacyjnej związanej z ruchem na rzecz zmian w edukacji "Szkoła Cieszy-n" i trenerki komunikacji empatycznej oraz zajęcia „(NIE) widzialna depresja”, które poprowadzi Grzegorz Kruk - specjalista terapii uzależnień, trener umiejętności psychospołecznych, specjalista rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

A o godz.16.00 miała rozpocząć się część ogólnodostępna, z udziałem rodziców i młodzieży, z Dawidem Karpiuk, autorem książki „Dzieciaki” w roli głównej. Spotkanie zostało jednak odwołane.

Patronem wydarzenia jest Radio Eska, organizator akcji Razem przeciw depresji.