Za nami weekend z kulturą Śląska

2022-09-19

Sobota i niedziela 17 - 18 września upłynęły pod znakiem kultury i dziedzictwa naszego regionu. Były rozmowy o Górnym Śląsku i pochodzących stąd zwyczajach, warsztaty i muzyczne podróże. A wszystko w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Pyskowicach przybrały postać cyklu wydarzeń „Taniec, muzyka i słowo - opowieść o Górnym Śląsku”. Dopisało wszystko, z wyjątkiem pogody.

Weekend ze śląskością w roli głównej rozpoczął się otwarciem wystawy „Tajemnice śląskiego stroju ludowego" i prelekcją na ten temat Ewy Kruszyny z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Potem niezapomnianych wrażeń dostarczył (z powodu brzydkiej pogody przeniesiony do ratusza) koncert tradycyjnych pieśni śląskich w nowoczesnych, jazzujących aranżacjach w wykonaniu zespołu Adama Olesia.

Deszcz krzyżował szyki również w niedzielę. Rozmowy o Górnym Śląsku z udziałem Weroniki Wiese, dr Łukasza Zimnocha i Sergiusz Brożka i warsztaty plastyczne odbyły się zgodnie z planem w ratuszu, ale już nauka trojaka w zamkniętych pomieszczeniach była wynikiem psikusów pogody. Schronienia w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu musiał również szukać, pierwotnie zapowiadany jako plenerowy, koncert Orkiestry Dętej Kotulin.
Deszcz i chłód nie przeszkodził w dobrej zabawie uczestnikom gry terenowej dla małych i dużych z udziałem artystów kolektywu Lufcik na Korbkę. Projekt „Dobra robota” posiadał dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jubileuszowa edycja EDD odbywała się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”, a wydarzeniu patronował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Impreza posiadała dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa" na lata 2017-2022.